Numerologia – czym jest?

Ezoteryka i wiara, w całej swej sprzeczności, są dziedzinami, pomiędzy którymi istnieją jednak pewne powiązania. Oprócz tego, że dotyczą one kwestii nadprzyrodzonych, posługują się niekiedy podobną symboliką – choć często do zupełnie odmiennych celów. Jednym z czołowych przykładów jest w tym wypadku symbolika liczb, zwana często numerologią ezoteryczną.

Najogólniej rzecz ujmując, numerologia polega na odkrywaniu losu danego człowieka na podstawie znajomości liczb towarzyszących mu w życiu – te zaś można zaleźć wszędzie – w dacie urodzenia, numerze domu czy nawet danych takich jak imię i nazwisko, gdzie każdej literze przyporządkowuje się odpowiednią cyfrę. Na podstawie odpowiednich zestawień wyciąga się odpowiednie wnioski, które, według ezoteryków, mogą zdradzić nam naszą przyszłość lub przeznaczenie.

ezoteryka-numerologiczna-od-podstaw

Symbolika liczb, z którą stykamy się w wierze ma natomiast zupełnie inny charakter. Często, między innymi w różnych fragmentach Biblii, pojawiają się te same liczby, które nasuwają pomysł zestawienia ze sobą danych fragmentów, co z kolei może prowadzić do odkrycia głębszych, złożonych znaczeń. Znajomość symboliki danych liczb umożliwia dostrzeżenie metafor i zrozumienie tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się być mało znaczącym opisem.

Liczby i ich znaczenie w świecie są bardzo złożonym zagadnieniem – zarówno z perspektywy ezoteryków, teologów, jak i matematyków. Warto zatem zapoznać się z tym zagadnieniem nieco bliżej.