Krzyż celtycki w prastarych wierzeniach

Historia krzyża celtyckiego sięga czasów Celtów i Słowian, dla których krzyż w okręgu był symbolem słońca. Z czasem zyskał także akceptację Kościoła oraz zdobył grono wiernych fanów wśród miłośników fantasy.

Co oznacza symbol krzyża celtyckiego?

Krzyż wpisany w okrąg to znak solarny, który symbolizuje związek Nieba i Ziemi oraz człowieka i Wszechświata. Jego poprzeczne ramiona symbolizują świat niematerialny, duchowy, natomiast pionowe – świat ziemski. Koło jest znakiem jedności. Często znak krzyża celtyckiego odbierany jest także jako symbol mostu pomiędzy tymi dwoma krainami. Krzyż celtycki był symbolem najstarszych Indoeuropejczyków, natomiast w późniejszym czasie w północno-zachodniej Europie za czasów pogańskich, stał się on symbolem nordyckiego Boga – Odyna.

Krzyż celtycki – jakie posiadał właściwości?

Celtowie wierzyli, że krzyż celtycki rozbudza w nich nadnaturalne zdolności i chroni wojowników przed śmiercią w trakcie walki. Ponadto jako talizman rozwijał siłę i mądrość oraz pewność siebie. Jako amulet chroni podczas wędrówek duszy, a także strzeże przed niebezpieczeństwem i tchórzostwem. Obecnie sądownie zatwierdzony jest teraz symbolem Narodowego Odrodzenia Polski, a za jego obrazę grozi kara.