Wróżenie z gwiazd

Od zawsze człowiek pragnął przewidzieć przyszłość. Jednym ze sposobów wróżenia jest obserwacja nieba. Dziedzina ta rozwinęła się już w starożytności i przez wiele wieków była nazywana wiedzą królewską. Nazwa ty wynikała z faktu, że astrologowie znajdowali się zazwyczaj właśnie na królewskich dworach.

Wróżby i symbole

Warto zwrócić uwagę, jaką przyszłość próbowana w ten sposób przewidzieć. Ze względu na bardzo ważny sektor, jakim było rolnictwo przewidywano np. pogodę. Można było wywróżyć również szczęśliwy dzień lub powodzenie pewnych działań. Zła wróżba mogła skończyć się dla astrologa śmiercią, więc wymawiali oni wróżby, które miały możliwie jak najwięcej możliwości ich odczytania.

wisiorek z kaduceuszem

W dziedzinie tej znajduje się również bardzo wiele symboli. Jednym z ciekawszych może okazać się kaduceusz. Jest to zdobiona laska, która jest symbolem mediacji. Znak ten jest związany z planetą Merkury, który z kolei odpowiada znakowi raka. Symbol raka w starożytnym Egipcie wyrażano za pomocą skarabeusza. Na kaduceuszu znajdziemy, więc skrzydła tego stworzenia. W symbolu tym znajdują się również dwa przeplatające się węże.

Poznawanie astrologii dostarcza wielu informacji o starożytnych wierzeniach. Choćby dlatego warto się tym zainteresować.